تشخیص علت مدفوع و ارتباط آن با بیماری های طیور


برای شناسایی اینکه چه چیزی غیر عادی است شما باید با چیزهای عادی آشنا شوید. پنج نوع مدفوع در مرغ ها وجود دارند که عادی هستند.

1-مدفوع طبیعی

مدفوع طبیعی دارای شکلی نسبتأ سفت به رنگ قهوه ای یا خاکستری، همراه با روکش سفید از جنس اورات است.  جوجه های سالم روزانه  12 بار یا بیشتر این نوع مدفوع را دفع می کنند.

 

2- مدفوع سکومی یا مدفوع  تولید شده در روده ی کور (سکوم)

مدفوع خمیری  ایجاد شده در روده ی کور معمولأ قهوه ای روشن یا تیره است ، ممکن است به  شکل سبز هم دیده شود، اغلب فاقد روکش سفید  و معمولأ دارای بوی بدی است. این مدفوع ناشی از تخمیر سلولز در سکوم می باشد. دفعات دفع مدفوع سکومی و ظاهر شدن آنها در میان دفعات دفع مدفوع طبیعی اشاره به آن دارد که سیستم هضمی عملکرد طبیعی دارد. پرندگانی که تنها مدفوع چسبناک دفع می کنند، به احتمال زیاد دارای مشکلی برآمده از جیره، همانند استفاده از خوراک های سخت هضم، هستند.

 

3- مدفوع مرغ کرچ

این نوع سه تا چهار برابر بزرگتر است و بیشتر شبیه مدفوع طبیعی می باشد. مرغ کرچ به دلیل اینکه آشیانه خود را آلوده نکند مدفوع خود را نگه می دارد و وقتی که آشیا نه را ترک می کند آن را یک باره دفع می کند. مدفوع بزرگتر از اندازه طبیعی دفع شده توسط یک مرغی که کرچ نیست ممکن است ناشی از مواد خوراکی سرشار از فیبر باشد.

 

4- مدفوع آبکی

جوجه ای که آب زیادی می نوشد،( مثلأ در هوای گرم)  و یا اینکه از میوه های  آبدار مانند گوجه یا هندوانه استفاده می کند، ممکن است مدفوع  شل تری داشته باشد. مگر اینکه دلیل دیگری  مانند بیشتر از حد در نظر گرفتن پروتئین جیره، مسمومیت از نمک، آسیب کلیوی و بیماری داشته باشد.

 

5- بافت صورتی در مدفوع

بافت صورتی ممکن است بعضی اوقات در مدفوع ظاهر شود. این نوع مدفوع که به نظر ترسناک می رسد، طبیعی است و نباید با مدفوع خونی که نشانه ای از کوکسیدیوز یا برخی دیگر از بیماری های روده ای هستند اشتباه گرفته شود. آستر روده جوجه به صورت مداوم حذف و باز سازی می شوند، که باعث می شود تکه هایی از بافت آستر روده در مدفوع بریزد. هرچند تکه های بزرگتر بافت می تواند یک علامت هشدار اولیه از بیماری روده ای باشد.

بررسی منظم مدفوع جوجه ها راه خوبی برای هوشیار ماندن نسبت به مشکلی است که در حالا ایجاد است. رنگ دقیق مدفوع می تواند با تغییر جیره ی جوجه ها تغییر کند. رنگ سبز مدفوع ممکن است نتیجه ی مصرف خوراک کم ( ناکافی برای رقیق کردن صفرا) یا از خوردن زیاد سبزیجات با شد. همچنین مدفوع مخاطی کم رنگ نارنجی می تواند ناشی از ذرت زرد باشد.

مدفوع  مرغ کرچ                                    مدفوع سکومی                                         مدفوع طبیعی

اسهال

هرگونه تغییر در سفتی مدفوع معمولی مرغ که باعث از دست دادن شکل آن پس از دفع شود، معمولاً اسهال نامیده می شود. با این حال، همه مدفوع های شل اسهال نیستند. برای مثال مدفوع های سکومی اسهال نیستند. برخی داروها می توانند سبب شل شدن مدفوع شوند. گاهی اوقات یک مرغ بیش از حد معمول ادرار تولید می کند. این ادرار ممکن است مدفوع جامد را در کلواک ( قسمت مخلوط شدن ادارارو مدفوع )  مرغ رقیق کند و وقتی بیرون می آید شبیه اسهال شود. جوجه های  تحت استرس معمولأ از حالت عادی ادارار بیشتر تولید می کنند. به دلیل اینکه استرس فشار خون را افزایش می دهد، و وقتی یک جوجه تعقیب می شود و یا به صورت ناگهانی و نا آگاهانه گرفته می شود به دلیل استرس و در نهایت افزایش فشار خون به  طور معمول یک مدفوع آبکی آزاد می کند. همچنین، جوجه هایی که درهوای گرم آب زیادی می نوشند ادرار زیادتری از حد معمول تولید می کنند.

بعضی از اوقات جوجه ها ادرار شفاف، یا  اورات های نیمه جامد سفید رنگ، بدون مدفوع دفع می کنند. جوجه هایی که به طور منظم تنها اورات یا  ادرار مایع دفع می کنند، احتمالاً از یک  استرس شدید، یک بیماری متابولیک یا یک عفونت رنج می برند. مقدار اضافه ی اورات های سفید نشان دهنده ی کلیه هایی هستند که به طور مؤثر، شاید به دلیل اینکه جوجه ها یک بیماری کلیوی دارند یا اینکه به  طور ساده آب کافی نمی نوشند، عمل نمی کنند.

با توجه به مطالب بیان شده هر تغییری در رنگ مدفوع نمی تواند نشان دهنده بیماری باشد. از این رو،  برای تشخیص دقیق تر، باید نمونه از مدفوع  و روده ی پرنده گرفته و به آزمایشگاه ارسال شود و نسبت به آن، درصورت بیماری،  درمان مؤثر تجویز شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *