آزمایشگاه اطهردانه آذربایجان

آزمایشگاهی تخصصی و علمی

آزمایشگاه شیمیایی

در بخش شیمیایی کلیه آنالیزهای خوراک دام و طیور مانند تعیین مقدار پروتئین خام، کربوهیدرات ، اوره آز ، انرژی ، تعیین سطح عناصر معدنی مانند فسفر، پتاسیم، کلسیم، تعیین مقدار pH و همچنین آنالیز کامل شیمیایی آب انجام می‌شود. دستگاه‌های مورد استفاده در این بخش عبارتند از:

هضم کلدال KJELDAHL DIGESTION دستگاه هضم کلدال ترکیبات آلی حاوی نیتروژن مانند پروتئین‌ها و اسید‌های آمینه را به آمونیاک تبدیل می‌کند. هدف از هضم‌‌، شکستن پیوند بین پلی‌پپتید‌ها و تبدیل آنها به مولکول آب، دی‌اکسید‌کربن و آمونیوم‌ سولفات می‌باشد.

آب دیونایز DEIONIZED WATERآب دیونایز به آبی گفته‌ می‌‌شود که عاری از هرگونه یون باشد. آب معمولی دارای یون‌های مثبت و منفی مزاحم می‌باشد که برای آزمایش‌های مختلف بایستی از آب دیونایز استفاده نمود.

هات پلیت HOTPLATE برای یکنواخت نمودن و حرارت دادن نمونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تقطیر کلدال KJELDAHL DISTILLATION UNITSواحد تقطیر کلدال جهت اندازه‌گیری نیتروژن به کار می‌رود و در نهایت پروتئین موجود در ترکیبات خوراک دام و طیور محاسبه می‌شود.

ترازوی آزمایشگاهی ANALYTICAL BALANCEجهت توزین نمونه‌ها و استانداردهای رفرنس و معمول استفاده می‌گردد.

ترازوی رطوبت سنج MOISTURE DETERMINATION BALANCESترازوی رطوبت سنج همزمان با استفاده از لامپ IR و ترازو، رطوبت نمونه‌ها را به سرعت مشخص می‌نماید.

آون (فور) LABORATORY OVENدرصد ماده خشک محصولات با این دستگاه به دست می‌آید. دستگاه قابلیت تنظیم دماهای مختلف را دارا می‌باشد.‌

pH متر PH METER : به معنی قدرت +H در محلول می‌باشد و یکی از شاخصه‌های اسیدی یا بازی بودن آب و یا سایر محلول‌های شیمیایی است.

کوره آزمایشگاهی LABORATORY FURNACESکوره آزمایشگاهی جهت سوزاندن مواد و تعیین باقی‌مانده خاکستر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حمام آب آزمایشگاهی LABORATORY WATER BATHSبرای یکنواخت نمودن محیط واکنش‌ها به کار می‌‌رود.

اندازه ذره LABORATORY WATER BATHSاز الک‌هایی با اندازه مش ‌های متفاوت تشکیل شده است که جهت اندازه‌گیری دانه‌بندی انواع خوراک به‌کار می‌رود.

هدایت سنج CONDUCTIVITY METERهدایت الکتریکی محلول‌ها از جمله آب را اندازه‌گیری می‌نماید. در واقع هدایت الکتریکی از یون‌های مثبت و منفی درون محلول به‌وجود می‌آید.

سوکسوله چربی SOXHLET EXTRACTOR سوکسله چربی برای اندازه‌گیری چربی موجود در خوراک به‌صورت درصد وزنی کاربرد دارد.

انواع سانتریفیوژ : LABORATORY CENTRIFUGE سانتریفیوژ در آزمایشگاه شیمیایی نیز برای جداسازی محلول‌هایی که دارای ذرات معلق می‌باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمایشگاه میکروبی

در این آزمایشگاه انواع آنالیزهای میکروبی مورد نیاز بر روی فرآورده‌های خام دامی و خوراک دام و طیور انجام می‌شود. برخی از این آزمون‌ها عبارتند از: تست‌های شمارش کلی میکروارگانیسم‌ها، شمارش کپک و مخمر، سالمونلا و اشریشیاکلی که بر روی مواد اولیه ورودی، محصولات و آب مصرفی صورت می‌گیرد.

روش‌های آزمون بر اساس آخرین مندرجات تدوین شده در استانداردهای ملی ایران می‌باشد، که بر اساس نوع فرآورده‌ها و استاندارد آنها بصورت کامل صورت می‌گیرد. تمامی تجهیزات موجود دارای شناسنامه و کد بوده و به‌طور منظم تحت کالیبراسیون و کنترل عملکرد قرار می‌گیرند. در بخش میکروبیولوژی کلیه آزمایش‌ها با استفاده از محیط‌های کشت اختصاصی با برند Merck انجام می‌گیرد.

دستگاه‌های مورد استفاده در این بخش عبارتند از:

دستگاهها

ورتکس لوله آزمایش VORTEX MIXER ورتکس دستگاه کوچکی است که جهت هم‌زدن و یکنواخت نمودن محلول‌هایی که داخل لوله‌های آزمایش ریخته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد

اتوکلاو AUTOCLAVE اتوکلاو در آزمایشگاه میکروبیولوژی جهت استریل نمودن محیط‌های کشت، قبل از انجام کشت و همچنین در پایان کار با اتوکلاو مجزای دیگری، جهت استریل نمودن محیط‌های کشت کار شده به کار می‌رود.

انکوباتور INCUBATOR دستگاهی است که جهت قرار دادن پلیت‌های نمونه‌ای که برای رشد میکروب‌ها کشت داده شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هود لامینار LAMINAR FLOWS هود لامینار یا همان هود میکروبیولوژی محیطی استریل جهت انجام کشت میکروبیولوژی فراهم نموده و از آلوده شدن نمونه‌ها قبل از کشت و در حین کشت، با استفاده از فیلتر‌های هوا جلوگیری می‌نماید.

آزمایشگاه آنالیز دستگاهی

دستگاه‌ مورد استفاده در این بخش عبارتند از:

HPLC

یکی از خصوصیات منحصر به فرد بخش دستگاهی آزمایشگاه اطهردانه  استفاده از دستگاه HPLC است. HPLC یکی از دستگاه‌های آزمایشگاه می‌باشد که کاربردهای بسیار گسترده و متنوعی در صنعت خوراک دام و طیور دارد. از جمله اندازه‌گیری سطح ویتامین‌های محلول در آب، ویتامین‌های محلول در چربی، اسیدهای آمینه و سموم قارچی مانند آفلاتوکسین‌ها را می توان با این دستگاه انجام داد. تجهیز آزمایشگاه شرکت اطهردانه  به دستگاه HPLC کمک مؤثری به نهادینه سازی نظام مدیریت یکپارچه کنترل کیفی این آزمایشگاه نموده است

اسپکتروفتومتری

اسپکتروفتومتر UV-Vis یکی از دستگاه‌هایی است که در آزمایشگاه کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این دستگاه می‌توان سطوح کمی عناصری مانند فسفر، اوره آز و برخی از فلزات واسطه را اندازه‌گیری نمود. به‌طور کلی اسپکتروفتومتر قادر به اندازه‌گیری نمونه‌هایی که به صورت محلول آماده شده‌اند، می‌باشد. اما جهت مطالعه بر روی مواد جامد یا گازی شکل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

DCIM100MEDIADJI_0043.JPG

از ما بپرسید

فرم تماس سریع


    باز هم سوالی برای شما پیش آمده است؟

    راحت باشید و با کارشناسان ما در واحد آزمایشگاه تماس بگیرید