سوالات متداول

برای تماس با ما راحت باشید

آیا شما هم سوالی دارید؟

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر نمی توانید پاسخ خود را پیدا کنید ، لطفا سؤال خود را برای ما ارسال کنید ، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

سوالات پرتکرار کاربران

کنسانتره چیست ؟

بخشی از جیره دام می باشد که می تواند تولیدات وظرفیت ژنتیکی دام را به حداکثر برساند.که به صورت خوراکی آماده وکامل در اختیار دام قرار می گیرد.این خوراک ها باید دارای انرژی وپروتئین بالا وفیبر پایین باشند.

چگونه کنسانتره مرغوب را از کنسانتره نا مرغوب تشخیص دهیم؟

بهترین و مطمئن ترین راه تشخیص،آنالیزکنسانتره ازطریق آزمایشگاههایی که تاییدیه سازمان دامپزشکی واموردام جهادکشاورزی رادارند میباشددر مرحله بعد خود دام نیز در صورتیکه تمامی استانداردهای تغذیه رعایت وشرایط محیطی یکسان باشد نیز آزمایشگاه مهمی بشمار می رود.

آیا جهت افزایش تولید در دام، مقدار کنسانتره مصرفی روزانه را افزایش دهیم یا نوع کنسانتره را تغییر دهیم؟

جهت افزایش تولید تغییر نوع کنسانتره ومتناسب نمودن آن با شرایط دام الزامی است.در دام شیری وپرواری میزان پروتئین و انرژی مورد نیاز جیره در دوره های مختلف متفاوت است مثلا در دام شیری در دوره قبل از زایش وبعد از زایش وپیک تولید، دام به کنسانتره با میزان پروتئین وانرژی بالا احتیاج دارد که در صورت رفع نیاز ،علاوه بر رفع مشکلات سخت زایی وجلوگیری از تب شیروکتوز و… با افزایش میزان تولید شیر در طول دوره شیرواری مواجه خواهیم شد.

چرا از افزودن مواد دیگر به کنسانتره استاندارد خوداری نماییم؟

با توجه به اینکه ۷۰% از هزینه واحد دامپروری مربوط به خوراک دام  است وهمچنین با در نظر گرفتن این نکته که سطح پروتئین وانرژی در کنسانتره های مرغوب بالانس گردیده است با اضافه کردن مواد دیگر بصورت خودسرانه ابتدا باعث افزایش بهائ خوراک  شده و دوم اینکه با تغییر بالانس جیره از نظر انرژی وپروتئین ،راندمان رشد وافزایش در تولید مختل  شده و همچنین در فعالیت صحیح دستگاهها ی تولید مثل حیوان خلل ایجاد  می گردد .

تغییر زود به زود کنسانتره در دام چه تاثیری دارد؟

در شکمبه دام میلیارد ها باکتری ومیلیون ها پروتوزوا وتعدادی انواع ریز سازوارها وجود داردکه هضم غذای مصرفی دام توسط این میکروارگانیسم ها انجام می گیرد هرگاه خوراکی جدید با ترکیبی متفاوت نسبت به گذشته به دام داده شود میکروارگانیسم های قدیمی داخل شکمبه از بین رفته وتشکیل میکروارگانیسم های جدید حدود سه روز تا یک هفته طول می می کشدحال با تغییر زود به زود خوراک این تعادل بهم خورده وباعث اختلال در سیستم سلامتی دام می گردد.

چرا بعضی ازدامداران نسبت به مصرف کنسانتره آماده بجای سبوس گندم بهمراه مواد دیگر علاقمندی کمتری نشان می دهند؟

نا مرغوب بودن کنسانتره های موجود در بازار و عدم آشنایی دامدار با مشخصات کنسانتره با کیفیت و همچنین عدم ا طمینان به کیفیت کنسانترهای موجود باعث شده است گاها دام دار به سمت ساخت کنسانتره ویا ترکیبی از مواد ونهاده های دامی حتی با هزینه بالاترکه توجیه اقتصادی هم ندارد  روی می آورد.در حالی که استفاده از کنسانتره مزایای بیشتری خواهد داشت از جمله:

DCIM100MEDIADJI_0043.JPG

از ما بپرسید

فرم تماس سریع


    باز هم سوالی برای شما پیش آمده است؟

    راحت باشید و رایگان تماس بگیرید